Dlaczego wyznaczanie celów jest takie ważne?

W wielokrotnie cytowanym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Harwarda w 1979 roku, zapytano studentów ostatniego roku, ilu z nich miało spisane cele i plany działania.
3 procent miało jasno wyznaczone i spisane cele.
– 13 procent posiadało wyznaczone cele, ale nie były one sporządzone w formie pisemnej.
– 84 procent nie miało sprecyzowanych żadnych celów.

W 1989 przeprowadzono badanie z którego wynikało, że 10 lat później te trzy procent studentów, które miało spisane cele osobiste odniosło 10-krotnie większy sukces niż pozostałe 90 procent.

Niezależnie od twojego pochodzenia, wykształcenia czy posiadanych zdolności, wyznaczenie celów będzie dla ciebie niezwykle skutecznym narzędziem. Tak jak widać to na przykładzie badania z Harvardu, umiejętność wyznaczania celów i formułowania planów ich realizacji jest podstawą sukcesu. Dzięki tej jednej umiejętności będziesz mógł osiągnąć znacznie więcej niż prawie każda napotkana osoba. Ktoś, kto ma jasno sformułowane cele i kto codziennie pracuje nad ich realizacją, będzie skuteczniejszy od geniusza, który nie wie czego chce.

Najważniejszą zasadą wyznaczania celów jest proces nazywany obrazowaniem. Jest to proste, ale skuteczne narzędzie. Potrzebny jest jedynie długopis, kartka i chwila skupienia. W procesie obrazowania, przypatrujemy się naszemu życiu z boku i określamy jakiego oczekujemy idealnego rezultatu. Zadajemy sobie pytanie: „ gdyby wszystko w tej sferze mojego życia było idealne, jak by ona wyglądała? Co bym robił? Kim byłbym albo co bym miał?”

Osoba, która ma wyznaczone cele posuwa się na przód nawet po najbardziej wyboistej ścieżce. Ktoś, kto nie ma sprecyzowanych celów idzie to w przód to w tył, nawet gdy droga jest prosta i wyrównana. Osoba bez celu jest jak statek bez steru kołyszący się to tu to tam po morzu i stojący w miejscu nawet wtedy, kiedy morze jest spokojne.